1
debel

Aktualności

30.12.2013 Doha: Mocny start Łukasza!

Łukasz doskonale rozpoczął sezon 2014! W pierwszej rundzie turnieju w Dausze, Łukasz pokonał w dwóch szybkich setach Hiszpana Daniela Gimeno Travera 6-4, 6-3.

Relacja tenis.net.pl

Mecz z notowanym na siedemdziesiątym siódmym miejscu w rankingu ATP Gimeno Traverem trwał osiemdziesiąt minut. Mimo, że mogło się wydawać, że na podstawie zajmowanej na listach światowych pozycji będzie to starcie dwóch równych sobie tenisistów 31- letni Łukasz pokazał, że świetnie przepracował okres przygotowawczy do sezonu. I chociaż Polak był wielkim faworytem tak buckmacherów, jak i tenisowych mediów nie miał on z Hiszpanem łatwej przeprawy.

Już pierwszy set pokazał, że stojący naprzeciw siebie doświadczeni gracze nie oddadzą tanio miejsca w 1/8 finału katarskiej imprezy. Po kilku pierwszych gemach spotkanie toczyło się na wysokich obrotach. Tak Kubot, jak i Gimeno-Traver dawali z siebie wszystko, nie pozwalając przeciwnikowi na wypracowanie sobie niebezpiecznej przewagi. Jednak później to popołudniowe starcie stało się jeszcze ciekawsze. Wszystko za sprawą przełamania mieszkającego w Walencji Travera, który w dosyć łatwy sposób przełamał serwis naszego tenisisty, równocześnie stawiając siebie w dogodnym położeniu, a Polaka niemal pod ścianą, przynajmniej jeżeli chodzi o pierwszą partię.

Kolejne gemy były najbardziej wyczerpującą fizycznie batalią tego pojedynku, z którego szczęśliwie obronną ręką wyszedł Kubot. Najpierw reprezentant Polski w Pucharze Davisa przełamał podanie rywala, by ostatecznie po czwartej piłce setowej i niemal trzech kwadransach gry wyjść na prowadzenie 1:0 w setach.

Ostatnia i, jak się później okazało, decydująca partia była prawdziwym przebudeniem i popisem ofensywnej gry Łukasza, który już po kilku piłkach prowadził z przewagą przełamania. I chociaż Hiszpan zanotował przełamanie powrotne, to rozpędzony Kubot nie miał zamiaru wypuszczać nadarzającej się okazji i w szóstym gemie ponownie ukrócił nadzieje rywala na zwycięstwo i przełamał jego niepewny tego dnia serwis. Później 28-letni Gimeno Traver próbował jeszcze ratować sytuacje wygranym do zera gemem serwisowym, jednak przy dzisiejszej dyspozycji Łukasza nie miało to już większego znaczenia. W ostatniej partii meczu to Polak zanotował ?suchy? gem i podchodził do siatki w glorii zwycięzcy, dziękując za dobry mecz niepocieszonemu Hiszpanowi.

Za awans do II rundy Qatar Exxon Mobil Open Łukasz Kubot otrzyma 18,060 dolarów. Ponadto wzbogaci się także o dwadzieścia punktów do rankingu ATP. Ten zastrzyk punktowy pozwoli Polakowi na awans o jedna pozycję, na 71. miejsce. Natomiast rywalem Kubota w 1/8 finału turnieju rangi ATP World Tour 250 w Dausze będzie zwycięzca pojedynku pomiędzy kwalifikantem, Brytyjczykiem Danielem Evansem (ATP 150), a rozstawionym z numerem siódmym Łotyszem Ernestsem Gulbisem.

Nasz singlista w Dausze wystartuje także w grze podwójnej, gdzie zagra w parze z czołowym deblistą świata, Marcinem Matkowskim (ATP Doubles 18). W meczu I rundy debla Polacy zagrają z rozstawionymi z numerem trzecim Ivanem Dodigiem i Marcelo Melo.